Om språk och kultur
   
 

Språk och Kultur arrangerar temaresor i Latinamerika. Vi är ett litet familjeföretag som startades 1991 av Bo och Birgitta Hogenäs. Under de senaste åren har profilen på resorna ändrat inriktning. Nya resor har utvecklats med en stark profilering på ett intresse eller specialtema. På programmet finns nu resor med teman som musik, dans, fotboll, vin m.m. Resor där resmålen upptäcks utifrån ett gemensamt intresse hos deltagarna.

De första åren bestod verksamheten av spanskstudier på studieorterna Antigua i Guatamala och Baños i Ecuador. Snart följde naturresor, framför allt till Galápagosöarna.
Natur- och kulturresor i Chile, Ecuador, Brasilien och Argentina tog upp större delen av programmet under 90-talet och början av 2000-talet.

Vinresan i Chile/Argentina är den intresseresa som funnits längst på programmet. Den utvecklades av Bo Hogenäs tillsammans med då Chileboende Gunnar Stahre, expert på viner från "Nya Världen".
Denna resa som gick första gången 1997. Den har blivit mycket populär och är numera fulltecknad långt i förväg.

Peter Hogenäs har fortsatt att utveckla intresseresorna.
Första musik- och dansresan gick 2003 till Bahia och Rio de Janeiro i Brasilien. Den följdes 2005 av "Res & Sjung". En resa där sångintresserade från hela Sverige först möttes några dagar i Sverige och sjöng med körpedagogen Marit Zetterström, och därefter upptäckte och deltog i Rio de Janeiros fantastiska musikliv under två veckor. Kommentar efter Res & Sjung: "Det här var det bästa jag varit med om i hela mitt liv!"

Fredrik Ekelunds härliga bok "Sambafotboll" inspirerade till en resa med samma namn och författaren som reseledare. Fredrik är en fantastisk reseledare och även denna resa har varit mycket uppskattad. 2005 års resa har skildrats i TV, både i "Packat och Klart" i februari 2006 och i dokumentaren "Pölsemannen" om Garrinchas son Ulf Lindberg som deltog i resan.

Tango, en dans och en passion hos de som följer med på tangoresan till Buenos Aires. En djupdykning i tangolivet med workshops och milongabesök. Love och Suzanna, tangoälskare och tangolärare i Göteborg guidar i tangons såväl dag- som nattliv. Men också Pampas och Paranaflodens delta.

Sedan 2003 har i ett samarbete med researrangören Världens resor har även Asienresor etablerat sig i programmet.
Japanresan är en stor succé. Där vi visar många sidor av det fantastiskt spännande och mångfacetterade landet i öster.